Masážemi lze ovlivňovat nepřímo stav celého organismu. Je to proto, že se špatným stavem páteře souvisí i mnohá další onemocnění vnitřních orgánů. Zlepšení pružnosti páteře a končetin, obnovení optimálního kloubního rozsahu, zlepšení fyzické i psychické kondice a detoxikace organismu – to jsou hlavní terapeutické účinky masáží.
Jedním ze základních komunikačních prostředků byl od pradávna dotek. Přesto, že se dnes v běžné společnosti zredukoval na pouhý stisk ruky, stále hraje významnou roli. Dotek rodičovské ruky či pohlazení, je mocným lékem na bolesti všedního dne. Není tedy divu, že se masáže stále těší značné popularitě. Vždyť je jedním z mála skutečných „léků“ na dnešní osamělý, sedavý či pohybově jednostranný způsob života.
Obsah:
- Masáž zad a sportovní masáž
- Lymfatická masáž
- Thajsko - jógová masáž
- Masáž reflexních zón na ploskách nohou
- Indikace a kontraindikace masáží
Masáž proti bolestem zad a jiným neduhům
Klasická masáž má účinek téměř na celý náš organismus. V první řadě nakůži. Masáž vyloučí z mazových žlázek tuk, čímž se kůže promastí a zároveň se vyloučí více potu, což přispívá k detoxikaci kůže. Rozšířením vlásečnic se zlepší prokrvení (nahromadění většího množství krve v kůži). Masáží se může zvýšit teplota kůže až o 1,5 °C. Tím se do značné míry uvolní i ztuhlé svalstvo. Jemné tření kůže působí na nervová zakončení relaxačně, silná masáž zase povzbuzuje, tonizuje.
V podkožním vazivu dochází ke zrychlenému odstraňování přebytečné vody a toxinů. Masáž působí preventivně proti vzniku zánětů šlach, neboť při nedostatečném pohybu se v nich hromadí toxiny, tuk a voda. Oxid uhličitý, kyselina mléčná, máselná a kreatinin hromadící se v kloubech jsou masáží úspěšně odstraněny a tak nedochází k nepříjemným bolestem, výpotkům či degenerativním onemocněním.
Masáž působí také velmi dobře na kosterní svalstvo, zlepšuje jeho tonus, prokrvení a odstraňuje z něj toxiny. Navíc masáž nepřímo ulehčí srdeční práci. Dochází k rozšíření vlásečnic a tím k celkově lepšímu prokrvení. Povzbudí se mízní systém a dochází tak k dokonalejšímu odvodu nadbytečného tkáňového moku, dokonalejší detoxikaci a ke zlepšení imunitního systému.
Masáží se prohlubuje dech a zvyšuje kapacita plic. Zlepšuje se peristaltika střev a celkovou masáží se zvyšuje i množství moči z 1500 ml za den na 2400 ml (kvalitnější detoxikace organismu).
Klasická masáž harmonizuje organismus jako celek, čímž může výrazně zlepšit zdravotní stav masírovaného. Důležitá je pravidelnost a úprava životního stylu tak, aby co nejméně zatěžoval (nejen) pohybový aparát. Pak se dostaví trvalé a příjemné výsledky.
Manuální masáže pro podporu krevního a lymfatického oběhu
Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami (z 80% povrchový systém přímo v kůži a podkoží, zbylých 20% hluboký lymfatický systém v blízkosti vnitřních orgánů). Lymfatické cévy sbírají nadbytečný tkáňový mok z buněk, který do okolí proniká z krevních cév. Po vstupu do lymfatických cév se tkáňový mok nazývá lymfa (míza). Ta se pak za pomoci tzv. svalové pumpy pohybuje zpět do žilního systému. Svalová pumpa zajišťuje pohyb, který se stává nepostradatelným pro správnou funkci lymfatického systému. Při nedostatku pohybu se krev v žilách městná a tak mohou vznikat otoky a křečové žíly. Lymfa na své cestě tělem protéká lymfatickými uzlinami, které z mízy filtrují toxiny, odumřelé buňky či pevné částečky. Jakmile se lymfa dostane do žilního systému, je přebytečná tekutina odváděna ledvinami z těla pryč.
Jedním z projevů dysfunkce lymfatického oběhu je celulitida. Nejúčinnější je prevence a boj proti ní pomocí lymfatické drenáže manuální a přístrojové, komprese, cvičení a správné životosprávy. Celulitida vzniká ve vrstvě kůže zvané podkoží, jež se skládá z vaziva, tukových buněk, lymfatických a krevních cév. Vazivo pak tvoří pevná kolagenová vlákna a pružná elastická vlákna. Produkce kolagenu a elastinu se s přibývajícím věkem snižuje, čímž dochází k přirozenému stárnutí kůže. Pokud ložiska tukových buněk zbytní a začnou utlačovat okolní cévy, stává se podkoží nedostatečně prokrveným a na kůži se projevují nerovnosti. Kůže žen musí být pružnější (těhotenství). Ženy mají oproti mužům dvojnásobek tukových buněk, které jsou v podkoží uloženy jako stojící kuželky. Ty se naplňují nepravidelně a tvoří tak shluky na typických částech ženského těla. Navíc vše významně podporuje ženský hormon estrogen zvyšující propustnost stěn krevních cév a ovlivňující pružnost podkožního vaziva. Tukové buňky, které utlačují okolní cévy, zpomalí místní cirkulaci a přísun živin. Tím se v tkáni hromadí více toxinů, sníží se přísun kyslíku a tuky se nedostatečně odbourávají. Tato ložiska na sebe vážou vodu, což vede ke vzniku celulitidy.
Celulitida má mnoho příčin. Mezi ty hlavní patří: dědičnost, nedostatek pohybu (špatně fungující svalová pumpa) a křečové žíly, nadváha, hormonální změny, hormonální přípravky, těhotenství, nesprávná strava, nedostatek tekutin, sedavé zaměstnání či dlouhé stání na místě, vysoké podpatky nebo zaškrcující spodní prádlo, dlouhé pobyty v letadle, nikotin, nevhodné životní prostředí, neřešený či nezvládnutý stres.
Stupně celulitidy:
- stupeň, jedná se o lehkou celulitidu patrnou pouze při štípacím testu, viditelnou na bocích.
- stupeň, celulitida je viditelná vestoje i při sezení či dokonce při zaťatém svalstvu.
- stupeň, hrbolky jsou výrazně viditelné i vleže. Kůže je chladná a bolestivá. Vazivová vlákna začínají tuhnout a ztlušťují se. Je třeba se velmi aktivně bránit dalšímu poškození!
- stupeň, kůže je zbytnělá, tuhá a napjatá s výraznými nerovnostmi. Je chladná na povrchu. V tomto stadiu dochází k degeneraci vaziva a výrazné bolestivosti. Jedná se o závažné zdravotní problémy.
Klasická lymfatická masáž je velmi jemná masážní technika. Mírnými tahy se aktivují zakončení lymfatických cév, nervová zakončení, svaly, povzbuzuje se imunita a detoxikace organismu.
Kosmetická lymfatická masáž vede k mechanickému rozvolnění tukových ložisek a odvádění tekutin, které se na ně vážou. Provádí se s větším tlakem.
Thajsko-jógová masáž
Thajsko-jógová masáž je pozoruhodnou syntézou jógy, ájurvédy a meditace. Provádí se na zemi, na nízké matraci zvané futón a masíruje se přes volné a pohodlné oblečení. Kvalita této masáže závisí nejen na masérovi, ale i na klientovi samém. Přijímaní thajské masáže je pro většinu z nás náročné pro sníženou schopnost relaxovat. Právě potenciál navozovat relaxaci a vnitřní ztišení je pro thajskou masáž typický.
Thajsko-jógová masáž zahrnuje širokou škálu postupů, mezi něž patří tlak dlaněmi a prsty podél energetických drah, rytmické pohyby, řízené dýchání a citlivé protahování, které je založeno na pasivních pohybech klienta. Pozorovateli připadá thajská masáž jako pomalý a plynulý tanec. Díky těmto specifickým postupům dokáže masáž důkladně protáhnout i posílit svalstvo celého těla, uvolnit jeho napětí a křeče, zlepšit krevní oběh a trávení, podporovat metabolismus. Nemalou měrou posiluje imunitní systém. Harmonizuje tělesný i duševní stav klienta, což má blahodárné účinky pro celý organismus.
Aby bylo možno dosáhnout požadovaných výsledků, klade thajsko-jógová masáž velké nároky na maséra a to nejen na zvládnutí požadovaných masážních technik, ale i na jeho duchovní zralost. Zdůrazňuje se zde filozofie metta čili filozofie láskyplného soucitu.
Thajskou masáž obvykle zahajujeme polohami v sedě, kdy uvolňujeme krční páteř, mezilopatkové svaly, trapézové svaly a ramena. Protože dnešní způsob života tyto tělesné partie nadměrně přetěžuje, je třeba právě zde hodně působit. Masírujeme i hlavní tenzní body neboli marmy, čímž se uvolní napětí nahromaděné v oblasti ramen a lopatek. Plynule přecházíme k masáži chodidel a celých dolních končetin. Na chodidlech masírujeme reflexní body, které aktivují orgány s nimi spjaté. Promačkáním energetických drah čili sén na nohou harmonizujeme většinu tělesných funkcí. Při masáži nohou v pomalém tanečním rytmu manipulujeme s každou nohou zvlášť.
Po této části masáže se klient přetočí na libovolný bok a následuje masáž ramen, lopatek, krku, zad a nohou v poloze na boku. Nyní se již dostáváme k pozicím na břiše. Celá záda promasírujeme a následně pomocí pasivních jógových cviků protáhneme. Dále záda uvolníme pomocí manipulace oběma nohama současně, což je blahodárné pro zažívání a připraví nás to k masáži břicha, hrudníku, rukou a dlaní. Na samý závěr thajsko-jógové masáže jemně masírujeme obličej, čímž umocníme celkový pocit relaxace a hlubokého odpočinku.
Ve zkrácené podobě trvá kompletní thajská masáž, tedy masáž celého těla, asi dvě hodiny. Ve své plné verzi dvě a půl až tři hodiny. Přestože se zdá být thajsko – jógová masáž dlouhá, je individuálně prožívána jako velmi příjemná a „krátká“. Samozřejmě je možné i tuto masáž přizpůsobit jakýmkoliv časovým možnostem a nebo ji zaměřit jen na některé oblasti těla…
… co dodat? Snad jen přání příjemného zážitku.
Neboť tíha světa leží na našich ramenou a my jsme pod ní celí zborcení, lehněme pouze chvíli na futón, zhluboka vydechněme, abychom zjistili, že je zde staré umění doteku thajských mistrů, které nám dopomůže k míru v časech našich malých soukromých „válek“.
Masáže reflexních zón na ploskách nohou
Reflexologie je metoda masáže, kdy jsou pomocí tlaku prstů na reflexní plošky chodidel stimulovány energetické proudy cirkulující mezi hlavou a prsty nohou a rukou. Pokud je tento plynoucí tok energie zastaven, dojde k jejímu nahromadění neboli blokaci. To může vyvolat problém, který vyžaduje léčbu.
Reflexologie dokáže právě tlakem na reflexy chodidel a rukou odstranit energetické bloky anebo je zčásti eliminovat. Podle mého názoru a dosavadních zkušeností je vhodné brát tuto terapii jako doplňkovou, nicméně velmi vhodnou součást léčby nebo prevence mnoha tělesných dysfunkcí. Tato terapie nepůsobí jenom na fyzické tělo, ale ovlivňuje velmi významně a pozitivně také psychiku. Pomáhá zklidňovat, uvolňovat, ale v případě potřeby naopak i tonizovat. Cílem této metody je znovunalezení ztracené harmonie.
K odhalení bloku v příslušné oblasti napomáhá zvýšená bolestivost dané plošky při jejím stisknutí nebo přítomnost tzv. „zrnitých oblastí“, často zmiňovaných jako krystalický odpad. Po stimulaci plošek jejich bolestivost ustává, krystalický odpad mizí a tělo se osvobozuje od toxinů. Tím, že se tělo čistí, aktivují se jeho „samoléčebné“, autoregulační schopnosti.
Nevýhodou reflexologie je, že pro dostatečnou stimulaci reflexu je třeba jisté body masírovat i několikrát denně, což je v běžném životě nemožné. Přesto řízená terapie u maséra alespoň jednou týdně je dostatečná tehdy, když se klient naučí od terapeuta masírovat si sám některé reflexní plošky na rukou (ty jsou dobře dostupné).
Které orgány jsou reflexologii pozitivně ovlivňovány?
Hypofýza, epifýza, hlava a mozek, páteř, krk, obličej, hlasivky, nosní dutiny, oči, ucho a Eustachova trubice, štítná žláza, příštítná tělíska, zuby, ramena, paže a loket, průdušnice, plíce, brzlík, srdce, žebra, hrudní kost, bránice, záda, solární plexu, játra, žlučník, slezina, jícen, žaludek, slinivka, tenké střevo, slepé střevo, ileocekální chlopeň, tlusté střevo, močový měchýř, močovod, ledviny, nadledviny, sedací nerv, sakroiliakální kloub, pánevní svalstvo, kyčel, koleno, varlata a chámovod, prostata, vaječníky, děloha a vejcovody, prsa, střední část zad, lymfatický systém a mízní cévy. Díky této všestrannosti má reflexologie možnost spolupůsobit při léčení mnoha tělesných disharmonií a nemocí. Avšak její největší přínos tkví hlavně v prevenci. Nejsnadnější je tělo neléčit, nýbrž ho ve zdraví udržovat.
Každé léčení vyžaduje čas, práci, ale hlavně lásku. Lásku k sobě samému a porozumění poselství nemoci. V reflexologie neléčíme „jen nemoc“ jako takovou, ale člověka samotného. Zdá se, že přes všechnu naši zdánlivou nedokonalost jsme mikrokosmem, světem ve světě…
Indikace a kontraindikace masáží
Masáže mají všeobecně blahodárný vliv na organismus. Pomáhají předcházet mnohým onemocněním. Stejně tak jsou užitečné i jako doplněk léčby či při rekonvalescenci. Masáže jsou navíc užitečné i pro zcela zdravé lidi, např. k odstranění únavy, povzbuzení duševní činnosti, ke zlepšení tělesné kondice, k „předehřátí“ svalů pro sportovce, k regeneraci apod.
Indikce léčebné masáže
(všechny by měly být konzultovány s lékařem)
Rekonvalescence po tělesném vyčerpání a po těžkých chorobách. Obrny horních a dolních končetin, některých svalových skupin trupu. Masíruje se s časovým odstupem na doporučení lékaře. Některé druhy neuróz. Zácpa. Chronické choroby dýchacích cest s následným ztuhnutím hrudníku a pomocného dýchacího svalstva. Při chronickém kataru dýchacích cest, tzv. bronchitidě, dochází k vytvoření soudkovitého hrudníku a k plicní rozedmě. Některé choroby srdeční a cévní. Např. za pět až šest měsíců po odeznění zánětu žil, když přetrvávají otoky apod. Vadné držení těla – skolióza, kyfóza. Chronické degenerativní onemocnění kloubů, šlach a povázek. Tyto choroby patří mezi nejčastější indikace k léčebné masáži. Bolesti kloubů, páteře a to hlavně v bederní oblasti a v oblasti šíje. Masáže tyto degenerativní procesy oddalují a zpomalují. Stavy po úrazech, po operacích, po popáleninách. U popálenin vzniknou někdy jizvy, které lnou k podkoží a ke svalstvu. Drobným vytíráním a vibrací můžeme jizvy uvolnit od spodiny. Vrozené a získané postižení mízního systému, úprava žilní nedostatečnosti a prevence otoků a vzniku křečových žil. Zvýšení imunity a regenerace organismu, podpora metabolismu, drenáž otoků po úrazech. Pro sportovce při únavě dolních končetin, zmírnění potíží při statické zátěži, zmírnění únavy při sedavém zaměstnán. Zmírnění migrenózních stavů a bolestí hlavy. Pro podporu detoxikace organismu. Při revmatických otocíc. Při léčbě bércových vřed. Lymfodrenáž je vhodnou technikou před chirurgickými, ortopedickými, stomatologickými a plastickými operacemi. Zajišťuje aktivitu lymfatického systému, prevenci pooperačních otoků. Zlepšuje a urychluje hojení ran a zmírňuje jejich bolestivost.
Kosmetická indikace
zmírnění a prevence celulitidy, zpevňování podkoží, zpomalení procesu stárnutí pleti, odstraňování otoků pod očima,
Kontraindikace masáží
I pro masáže existují jistá omezení či úplné zákazy. Kontraindikace jsou tedy buď úplné, kdy jde o úplný zákaz masáží či částečné, kdy je třeba dbát zvýšené opatrnosti a brát ohled na individualitu klienta.
Těhotné ženy – zde jde o částečná omezení. Při menstruaci – opět částečné omezení. V šestinedělí – částečné omezení. Při horečnatých stavech – úplný zákaz. Zhoubné nádory – úplný zákaz. Při kožních hnisavých nemocech – úplný zákaz. Některé kožní vyrážky – spála, neštovice, spalničky – úplný zákaz. Při tuberkulóze kostí, kloubů, šlach a při aktivní TBC plic – úplný zákaz. U některých duševních chorob, např. schizofrenie – částečné omezení. U zánětů ledvin – úplný zákaz. Při krvácivosti – úplný zákaz. U některých druhů zácpy – úplný zákaz. Úplný zákaz masáží těsně po jídle – hlavně břicha. U všech akutních zánětů dutiny břišní, žlučníkové kaménky, zánět žlučníku, žaludeční a dvanácterníkový vřed je úplný zákaz. Masáž se nesmí provádět u akutních kloubních zánětů. Příznaky: zarudlá kůže, kloub je bolestivý, teplý, pohyb je omezen. Krajina kloubu je výrazně citlivá, zduřelá, zvětšená. U chronických zánětů se naopak masáž doporučuje – kloub je rovněž zduřelý, bolestivý, není však zarudlý a teplý. Nesmí se masírovat u křečových žil, zánětu těchto žil a trombose. Částečné omezení masáží je i u celkové slabosti a sešlosti a také u lidí velmi starých, kteří trpí odvápněním kostí. U dekompenzace srdeční, tj. stav, kdy srdce nestačí krýt potřebu organismu – dušnost, promodralé rty, otoky – částečné omezení. Akutní úrazy – výjimka je podvrtnutí – úplný zákaz
Relativní kontraindikace
bronchiální astma, srdeční selhávání, hyperfunkce štítné žlázy, nedostatečně léčený vysoký krevní tlak, bolestivá nebo silná menstruace,
Absolutní kontraindikace
zhoubné nádorové onemocnění, horečka, bakteriální infekce, zánět podkoží (erysipel), akutní žilní onemocnění, nejasná bolest břicha, onemocnění jater a ledvin, porucha srdeční činnosti, zelený zákal, patologické těhotenství